MES (pomiary)

Funkcja MES umozliwia manulaną rejestrację postępu realizacji produkcji. Opcja wymaga zachowania kolejności rejestracji danych zdarzeń produkcyjnych, tak jak w przypadku skanowania kodów w opcji Polcecenie wykonania (pulpit skonfigurowany na potrzeby kiosku produkcyjnego).

w opcji Akcesoria w module Produkcja należy wybrać opcję MES


Wybranie opcji spowoduje wyświetlenie następujących funkcji:
Po wybraniu należy wskazać gniazdo oraz pracownika.



Zapis spowoduje wyświetlenie następujących funkcji:
  • start/stop - dla startu należy wybrać plan produkcji (widoczny, gdy na planie produkcji -edycja-zakładka produkcja-processing jest wybrany wariant przygotowano). 

Następnie należy określić ilości/masę



Po zatwierdzeniu rozpoczęcia funcja start zostaje zamieniona na rzecz funkcji stop.



Funkcja stop odpowiada za zakończenie realizacji planu produkcji. Dodatkowo istnieje możliwość określenia następnego etapu dla planu produkcji z listy rozwijalnej pola następnie.

  • pomiar
  • defekt - umożliwia rejestrację powstałego defektu w czasie realizacji planu produkcji wraz z opisem




  • przerwa - umożliwia rejestrację zaistniałej przerwy z możliwością umieszenia dodatkowej informacji np. przyczyny pauzy w polu opis
 





 

 Po wykonaniu powyższych czynności za pomocą klawisza zapisz, zapisujemy wybrane elementy.


Tematy powiązane:

Nawigacja po module Produkcja

Proscessing




Umowy zlecenie w Polskim Ładzie

Polski Ład wprowadził konieczność pobierania niższej zaliczki na podatek, którą oblicza się dwukrotnie - wg przepisów z 2021 roku i wg przepisów z 2022 roku. Dodatkowo płatnik może nie pobierać zaliczek na podatek dochodowy, na pisemny wniosek podatnika.

Podatek z umowy zlecenie wg zasad roku 2021

Zleceniodawca porównuje wysokość zaliczki obliczonej zgodnie ze stanem prawnym przed i po 2022 r. i pobiera tę niższą. Zazwyczaj w przypadku umów zlecenia będzie to zaliczka obliczona według przepisów obowiązujących w 2021 r. Natomiast jeśli zleceniobiorca nie chce, aby pobierana była mniejsza zaliczka na podatek, bo np. pracuje w dwóch miejscach, może złożyć wniosek o niestosowanie mechanizmu wynikającego z Rozporządzenia.

W programach Madar, w przypadku zleceniobiorców, którzy mają mieć liczone zlecenia wg starych zasad (czyli wg stanu prawnego na 31.12.2021), należy na karcie pracownika na zakładce płace w polu ulga dodatkowa wybrać podatek 2021.


W ten sposób przy dopisaniu umowy zlecenia podatek z tej umowy będzie liczony na "starych zasadach" czyli z odliczeniem składki na ubezpieczenie zdrowotne. Na zleceniu na zakładce księgowanie będzie z automatu wybrany wariant podatek - podatek 2021.


Rozliczanie kwoty wolnej od podatku przy umowie zlecenie

 Kwota wolna od podatku przysługująca zleceniobiorcy w roku podatkowym to 30.000zł. Płatnik może nie pobierać zaliczek na podatek dochodowy, na pisemny wniosek podatnika.

Taki wniosek może złożyć podatnik, który spełnia następujące warunki:

  • roczne dochody nie przekroczą kwoty 30 000 zł 
  • nie uzyskuje innych dochodów od innego pracodawcy, od których zaliczki na podatek obliczane są z uwzględnieniem kwoty wolnej.

Wynagrodzenia z umów o pracę

Sposób naliczania wynagrodzeń z umów o pracę, w związku z Polskim Ładem został opisany w poście Obliczanie wynagrodzeń w Polskim Ładzie

Produkcja - Akcesoria

 Opcja Akcesoria umożliwia dostęp do funkcji produkcyjnych takich jak:



  1. Wypożyczalnia - Wypożyczalnia służy do ewidencjonowania wypożyczeń oraz rezerwacji narzędzi przez pracowników.
  2. MES
  3. Sterownik
  4. Monitor planu
  5. Narzędzia - zamieszane są informacje na temat dostępności danego narzędzia.
  6. Pomiary
  7. Processing
  8. Czynności -  jest opisem wykonywanej pracy w określonym Gnieździe (na określonym stanowisku pracy). Wykorzystywana jest planie produkcji oraz w systemie MES.

Tematy powiązane:

Processing

 Funkcja processing umozliwia manulaną rejestrację postępu realizacji produkcji. Opcja wymaga zachowania kolejności rejestracji danych zdarzeń produkcyjnych, tak jak w przypadku skanowania kodów w opcji Polcecenie wykonania (pulpit skonfigurowany na potrzeby kiosku produkcyjnego).



Na powyższym zrzucie ekranu widocznych jest podgląd opcji processing, w której są funkcje:

1. Produkcja Start - (opcja obowiązkowa) odpowiada za rozpoczęcie produkcji - wymagane jest wskazanie planu produkcji, na którym będą wykonywane dalsze działania. Po wskazaniu wybrana pozycja zniknie, a w samym planie produkcji zakładka produkcja pole processing ustanowiony zostaje status zadysponowano
2. Przygotowanie
3. KJ
4. Testing
5. Zatwierdzenie
6. Kontroler
7. MM
8. Pomiary - należy wskazać gniazdo oraz pracownika, a po zapisaniu dostępne są opcje, gdzie można wskazać start pomiaru, pomiar, defekt oraz przerwę
9. Zlecenie materiałowe
10. Producja Stop - powoduje zakończenie realizacji planu produkcji poprzez jego wybranie

Tematy powiązane: