Numeracja dokumentów sprzedaży w JPK

Madar7 daje możliwość generowania plików JPK z ewidencją VAT. Taki plik JPK, musi wśród różnych informacji zawierać numery dokumentów sprzedaży. Użytkownik programu Madar7 musi z kolei zwrócić uwagę czy do pliku JPK przechodzą prawidłowe numery dokumentów sprzedaży. Prawidłowość numerów dokumentów sprzedaży w pliku JPK zależy od ustawień systemu i sposobu wprowadzania dokumentów sprzedaży do Rejestru VAT. 


Dokumenty sprzedaży wystawiane są w programie Madar

Jeżeli faktury sprzedaży wystawiane są w programie Madar to wówczas do pliku JPK brany jest numer dokumentu z pola dokument w Rejestrze VAT.
Nie wymaga to żadnych dodatkowych ustawień.

Dokumenty sprzedaży importowane do programu Madar (nie są wystawiane w programie Madar)

Jeżeli dokumenty sprzedaży wystawiane są w innym systemie i są importowane do programu Madar do rejestru VAT (lub wprowadzane ręcznie do rejestru VAT) to wówczas numer dokumentu pierwotnego (faktury) wprowadzany jest do pola dotyczy natomiast w polu dokument nadawany jest automatycznie kolejny numer w rejestrze VAT.
Aby dokumenty sprzedaży do JPK wchodziły z numerami z pola dotyczy a nie z pola dokument należy dopisać w opcji Administracja - operacje - dane systemu komendę kompensatanazwy=1
Po zapisie danych systemu należy się wylogować i zalogować ponownie. Od tego momenu nowo generowane pliki JPK będą zawierały numery faktur z pola dotyczy. Szczególnie biura rachunkowe powinny zwrócić uwagę, które numery dokumentów sprzedaży wchodzą do JPK gdyż najczęściej właśnie w biurach rachunkowych sprzedaż importowana jest z innych systemów. Tematy powiązane Rejestry VAT
JPK w programach Madar

JPK_V7M - w jaki sposób prowadzić wymaganą ewidencję w zakresie obowiązkowych oznaczeń transakcji i dokumentów

Powrót do JPK_V7M - najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Oznaczenia GTU w Towarach

Każdy towar w katalogu Towarów można oznaczyć odpowiednim kodem GTU. Wybrany towar należy wyedytować a następnie przejść na zakładkę parametry gdzie w polu GTU można wybrać odpowiednie oznaczenie towaru.
Jeśli towar oznaczony jest kodem GTU to wówczas po wybraniu go do dokumentu sprzedaży odpowiedni kod GTU zostanie przeniesiony na fakturę (widoczne na fakturze pod klawiszem uwagi na zakładce Księgowość). Jeśli dokument sprzedaży będzie zawierał więcej towarów oznaczonych różnymi kodami GTU wówczas każdy z tych kodów zostanie do tej faktury przepisany.

Oznaczenia GTU w dokumentach sprzedaży

Dokumenty sprzedaży zawierające jakiekolwiek towary, które należą do zdefiniowanych grup GTU należy oznaczyć odpowiednią grupą GTU_01 do GTU_13. Z pozycji dokumentu sprzedażowego w Księgowość - Faktura kod GTU wybierany jest pod opcją oznaczoną przyciskiem [i] (przycisk znajdujący się obok pola stawki VAT) W przypadku faktur wystawianych z modułu Handel oznaczenia takiego dokunuje się bezpośrednio pod edycją towarów zakładka parametry w polu GTU. Z wyświetlonej listy GTU można wybrać więcej niż jeden symbol - w tym celu należy zaznaczyć odpowiedni rekord i kliknąć klawisz zaznacz, następnie analogicznie zaznaczyć kolejny. Całość zatwierdzić.
Jeśli faktura zawiera towary, które zostały wybrane z katalogu Towarów i towary te były oznaczone GTU to wówczas dokument będzie oznaczony odpowiednimi GTU automatycznie.

Oznaczenia GTU w Rejestrze VAT

Dokumenty sprzedaży wprowadzane bezpośrednio do Rejestru VAT można oznaczyć wymaganym GTU na zakładce dokument lub rozksięgowanie automatyczne w polu GTU. Z wyświetlonej listy GTU można wybrać więcej niż jeden symbol - w tym celu należy zaznaczyć odpowiedni rekord i kliknąć klawisz zaznacz, następnie analogicznie zaznaczyć kolejny. Całość zatwierdzić.
Jeśli dokumenty sprzedaży były wystawiane w Madarze i zostały oznaczone podczas wystawiania wówczas w Rejestrze VAT będą one oznaczone automatycznie.
UWAGA! Pole GTU można także ustawić w szablonach księgowych!

Uzupełnienie GTU w już wystawionych dokumentach

Wystawione dokumenty sprzedaży, w których nie zaznaczono lub błędnie zaznaczono GTU można w systemie poprawić. Ponieważ oznaczenia GTU nie są drukowane na fakturach - dokumenty te można swobodnie poprawić w systemie bez konieczności ich przedruku. Sposób poprawy dokumentów zależy od miejsca, w którym wystawiono dokument sprzedaży.
Faktury wystawione z modułu Księgowość można uzupełnić o GTU na rejestrze VAT.
Faktury wystawione z modułu magazynowego (Handel) można uzupełnić o GTU w opcji  Dekretacja, która znajduje się w prawym, górnym rogu przycisku Sprzedaż w module Handel (więcej o dekretacji sprzedaży).
UWAGA! Powyższy sposób tyczy się dokumentów, które nie są / nie będą poprawiane w innym zakresie - jeśli zajdzie potrzeba wczytania dokumentu do poprawy to wówczas przy zapisie zostanie wczytane GTU z towaru.

Generowanie JPK-V7M


W systemie Madar istnieje możliwość wygenerowania pliku JPK-V7M. Nowa struktura JPK to rozbudowany dotychczasowy schemat jednolitego pliku kontrolnego JPK VAT. Plik ten jest dokumentem elektronicznym składającym się z dwóch części.

W pierwszym kroku należy wykonać część deklaracyjną. W tym celu należy przejść do opcji Deklaracje-dopisz-wybierz dokument - aktualne-V7M.


Utworzenie deklaracji V7M odbywa się w podobny sposób do VAT7.

W drugim kroku - po przygotowaniu i zapisaniu deklaracji V7M należy przejść do części ewidencyjnej, czyli wygenerowaniu JPK-V7M



Podczas generowania należy wybrać taki sam okres za jaki została wygenerowana deklaracja oraz strukturę V7M.


Tematy powiązane: