Co zrobić z dokumentem 'korekta opodatkowania REK' gdy należność z faktury, do której skorzystano z ulgi na złe długi, uznaje się za nieściągalną

Firma, która podejmuje decyzję, że należność z faktury pierwotnej uznaje za nieściągalną może wyksięgować korektę opodatkowania REK jeżeli zmieni datę księgowania, ale jednocześnie wybierze konto WEWNĘTRZNE pod dewizami. W takiej sytuacji program rozliczy dokument REK, wyksięguje na podane konto, ale nie wprowadzi go ponownie do pliku JPK. Nie będzie on się również już pojawił na zestawieniu 'nierozliczony VAT'.

 

Przykład

Spółka uznała dnia 31/12/2022, że należność z faktury FA 9061/e/22 jest nieściągalna ponieważ nabywca nie istnieje. Do tej faktury, korzystając z ulgi na złe długi, wystawiono dnia 28/02/2022 dokument reKV 06/22. Społka wartość faktury brutto przeksięgowała na konto 761 Pozostałe Koszty Operacyjne. W tej sytuacji należy należy edytować dokument reKV 06/22 i zmienić datę rozliczenia na dzień uznania płatności za nieściąglaną czyli 31/12/2022 a nstępnie kliknąć w klawisz dewizy.


Na wyświetlonym ekranie należy wybrać konto wewnętrzne 761 Pozostałe Koszty Operacyjne a następnie klawisz powrót i zatwierdź.


Tym sposobem firma wpierw przeksięgowała całą wartość należności (osobnym księgowaniem) na konto 761 Pozostałe Koszty Operacyjne a następnie wybierając konto wewnętrzne w dokumencie reKV 06/22 wyksięgowała z konta 761 wcześniej odzyskany, ulgą na złe długi, VAT.

W rezultacie:
  • dokument REK nie pojawi się ponownie w pliku JPK (mimo zmiany daty rozliczenia),
  • dokument REK nie będzie się już pojawiał na zestawieniu 'nierozliczony VAT' (Księgowość - Rejestry VAT - zestawienia - nierozliczony VAT),
  • należność pójdzie w koszty tylko w wartości netto (VAT został już odzyskany wcześniej).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.