Wśród szeregu pól, które należy wypełnić aby program prawidłowo naliczał różne składki jest pole fundusz pracy, które odpowiedzialne jest za jego naliczanie danemu pracownikowi.
W polu fundusz pracy można ustawić pracownikowi:
- naliczać
- nie naliczać
- zwolnienie stałe
- zwolnienie 12 miesięcy
- zwolnienie 36 miesięcy
- naliczać zawsze
W 2016 roku składka na fundusz pracy wynosi 2,45% - (Dz. U. z 2016 r. poz. 278). W systemie Madar stawkę na fundusz pracy wprowadza się w opcji Administracja - konfiguracja zakładka dane podatkowe w polu Fundusz Pracy. Jeśli pole to pozostaje puste wówczas program bierze domyślną stawkę FP.
Wyłączenia z obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy
Z tytułu wiekuSkładki na Fundusz Pracy i FGŚP opłaca się za osoby, które nie osiągnęły wieku wynoszącego co najmniej 55 lat (kobiety) i co najmniej 60 lat (mężczyźni).
Aby program nie naliczał FP w momencie przekroczenia pułapu wiekowego konieczne jest prawidłowe podanie w opcji Kadry-Płace - Pracownicy następnie po wyedytowaniu danego pracownika muszą być wypełnione pola płeć (K/M) oraz data urodzenia.
Powracający z urlopu macierzyńskiego
Składek na Fundusz Pracy nie opłacają pracodawcy oraz inne jednostki organizacyjne za zatrudnionych pracowników powracających z wyżej wskazanych urlopów w okresie 36 miesięcy, począwszy od pierwszego miesiąca po powrocie z urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego lub urlopu wychowawczego.
Należy oznaczyć w zgłoszeniu do ubezpieczeń w polu fundusz pracy: zwolnienie 36 miesięcy.
Z tytułu nieosiągnięcia minimalnego wynagrodzenia
Obowiązkowe składki na Fundusz Pracy opłaca się od kwot stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, wynoszących w przeliczeniu na okres miesiąca co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę.
Ponieważ pracownik może mieć kilka źródeł dochodu w danym miesiącu - w takim przypadku pojawia się tylko komunikat przy eksporcie do programu Płatnik.
Tematy powiązane
Jak wprowadzić zwolnienie ze składki na Fundusz Pracy i FGŚP?
Umowy zlecenia
Wprowadzanie wynagrodzenia
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.