Plik taki należy w pierwszej kolejności wczytać do programu za pomocą opcji upload. Wczytanie poprawnych danych z nagłówka pliku oraz wartości podsumowujących - to pierwsze sprawdzenie poprawności pliku.
W kolejnym kroku należy uruchomić opcję plik - walidacja.
Sumy kontrolne
Pierwszy "testem" jest sprawdzenie wczytanych kwot - dla pliku JPK-VAT są to ilości dokumentów zakupu i sprzedaży oraz kwoty VAT należnego i naliczonego.Wystarczy więc porównać kwoty z deklaracji VAT (zestawienia syntetyka VAT - w programach MADAR) z wczytanymi liczbami.
Dane nagłówka xml
Z wczytywanego pliku xml wypełniane są pola w okienku - w szczególności: nazwa pliku, dane z nagłówka oraz kwoty podsumowujące.⇒ JPK - wypełnianie okienka
Walidacja
Walidacja polega na sprawdzeniu zgodności zawartości dokumentu z regułami i ograniczeniami - ze względu ana strukturę pliku, jak i kompletność wypełnionych pól. Do najczęstszych błędów (na przykładzie JPK-VAT) należy brak wartości w polach, które są wymagane - NIP wystawiającego, adres wystawcy / nabywcy, numer faktury.W programie służy do tego opcja plik - walidacja.
Po wykonaniu sprawdzenia - w oknie pojawia się komunikat: dokument poprawny
lub w oknie pojawia się komunikat z błędem.
⇒ JPK - walidacja - komunikaty zgłaszane w czasie walidacji
Integrator
Istnieje wygodny sposób przeniesienia wygenerowanego pliku kontrolnego do Integratora VAT, w celu podglądu zawartości pliku kontrolnego.⇒ Z JPK do integratora VAT.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.