Podłączanie drukarki fiskalnej ∴

System Madar7 daje możliwość drukowania paragonów fiskalnych zarówno w wersji desktopowej (instalowanej lokalnie na komputerze) jak i w wersji chmurowej (przeglądarkowej). Aby możliwe było drukowanie paragonów fiskalnych z systemu przeglądarkowego konieczne jest zainstalowanie na komputerze do którego podłączona jest drukarka fiskalna programu Mfisk (udostępnianego przez Madar). Zachęcamy do zapoznania z poniższym postem, który pokazuje jak dokonać konfiguracji krok po kroku.

Podłączenie drukarki fiskalnej do komputera

 1. Zainstalować sterowniki drukarki fisklanej wraz z programem serwisowym (dołączane przez producenta drukarki).
 2. Drukarkę fiskalną należy podłączyć do komputera za pomocą kabla RS-232 lub USB.
 3. Sprawdzić poprawność połączenia między komputerem a drukarką fiskalną za pomocą programu serwisowego, gdzie wprowadza się również

Instalacja programu Mfisk

Aby możliwe było drukowanie paragonów fiskalnych na drukarce fiskalnej, z systemu Madar7 obsługiwanego przez przeglądarkę internetową, konieczne jest zainstalowanie programu Mfisk na komputerze do którego podłączona jest drukarka fiskalna. Należy wykonać poniższe kroki.
 1. Pobrać program mfisk ze strony Madaru - nie instalować!. Więcej o programie mfisk można przeczytać na ⇒ wiki Madar'u
 2. Pobrany program należy umieścić np. w folderze C:\mfisk\.
 3. Należy utworzyć skrót do programu Mfisk (PPM - utwórz skrót). Następnie utworzony skrót należy wyedytować (PPM - Właściwości) i w polu Element docelowy zmienić wpis C:\mfisk\mfisk.exe
na C:\mfisk\mfisk.exe HTTP https://madar7.pl:8001 gdzie https://madar7.pl:8001 jest adresem pod którym użytkownik loguje się do systemu.


 • Program mfisk należy uruchomić z utworzonego skrótu - ikonka programu pojawi się obok zegara w prawym, dolnym rogu. Uwaga! Sugeruje się dodanie utworzonego skrótu, do autostartu systemu operacyjnego, gdyż aby możliwe było drukowanie paragonów fiskalnych program musi być uruchomiony z utworzonego skrótu.

 • Konfiguracja systemu Madar7

  W tym kroku należy ustawić system Madar7 do współpracy z zainstalowaną drukarką. W tym celu należy wejść w Madar7 w opcji Administracja - konfiguracja zakładka fakturowanie. W polu drukarka fiskalna należy wybrać odpowiedni model (producenta) drukarki natomiast w polu obok numer portu COM, na którym jest ona podłączona do komputera. Numer portu COM można sprawdzić w programie serwisowym drukarki lub w systemie Windows poprzez Menadżer urządzeń - Porty COM i LPT.


  Drukowanie paragonu fiskalnego

  Paragon fiskalny tworzy się w systemie Madar7 w tym samym miejscu, w którym wystawia się faktury VAT czyli Handel - Sprzedaż FVAT lub Księgowość - Faktura Vat. System przełączy się automatycznie z trybu faktura na tryb paragon fiskalny jeśli wybierany kontrahent będzie miał przypisany rodzaj paragon fiskalny. Stąd najlepszym rozwiązaniem jest utworzenie kontrahenta o nazwie PARAGON FISKALNY z ustawionym polem rodzaj na paragon fiskalny (rodzaj 'paragon fiskalny' - nie 'paragon').


  UWAGI

  • Więcej informacji technicznych o podłączaniu drukarki fiskalnej można znaleźć na ⇒ Wiki Madaru
  • Aby możliwe było drukowanie paragonów fiskalnych z systemu Madar7 nie może być równocześnie uruchomiony program serwisowy!
  • Jeżeli przy próbie wydruku paragonu fiskalnego pojawi się komunikat o treści abort fiskal oznacza to, że program mfisk jest wyłączony - należy go uruchomić ze skrótu opisanego powyżej i dokonać ponownej próby wydruku paragonu.
  • Należy zwrócić uwagę, iż drukarka fiskalna i kasa fiskalna to dwa różne urządzenia - niniejsze opracowanie dotyczy drukarek fiskalnych
  • Jeżeli z systemu Madar7 mają być drukowane paragony fiskalne na różnych komputerach i różnych drukarkach to wszystkie muszą być podłączone na tym samym numerze portu COM
  Tematy powiązane:

  Brak komentarzy:

  Publikowanie komentarza

  Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.