Składka pracodawcy przy księgowości uproszczonej

 Prowadząc małą księgowość (jak KPR czy ryczałt ewidencjonowany) naliczeń składek ZUS właściciela dokonuje się w opcji Zlecenia z rodzajem składka pracodawcy.


Istotne informacje

Po wyborze rodzaju składka pracodawcy program sam wypełnia część informacji na bazie wprowadzonej składki pracodawcy za poprzedni miesiąc.

Pole data rachunku powinno być uzupełnione datą z okresu, za który naliczane są składki.

Pole wypłacono uzupełnia się datą zapłaty składek - wg tej daty dokonywane są również odliczenia z tytułu zapłaconych składek zdrowotnych wpływające na wymiar podatku.

W polu pracownik wskazuje się właściciela, który jest też wybrany w opcji dane - wspólnik (przy KPR lub ryczałcie).

W polu forma opodatkowania wskazuje się odpowiednią formę (wg skali, liniowo, karta, ryczałt, ryczałt rok poprzedni, bez formy) następnie uzupełniając pole dochód poprzedni miesiąc kwotą dochodu, wg której określana jest automatycznie podstawa ubezpieczenia zdrowotnego i wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Możliwe jest także wybranie wariantu ZUS (jeśli dotyczy) spośród następujących - ulga na start, mały ZUS 30%, mały ZUS plus - wybór odpowiedniego wariantu obniża odpowiednio podstawę naliczania składek.

Tematy powiązane

Jak czytać rachunek wyników z KPiR i Ryczałtu?


Jak uzyskać wydruk przysługujących i wykorzystanych nieobecności godzinowych

Pracownikowi przysługuje do wykorzystania szereg nieobecności w pracy - pracownicy mogą takie nieobecności zgłaszać w dniach ale zdarza się, że zgłaszane nieobecności są nieobecnościami godzinowymi - przykładowo pracownik może zgłosić dwie godziny urlopu z tytułu działania siły wyższej lub opieki na dziecko.

W programie możliwe jest sprawdzenie przysługujących i wykorzystanych nieobecności godzinowych. Wydruk taki generuje się w opcji Kadry-Płace - Wydruki - karta urlopowa na parametrach wydruku należy wybrać rodzaj: wg godzin i start.


Aby wydruk był prawidłowy dany pracownik musi:
- mieć wprowadzoną umowę o pracę - więcej w poście Umowy o pracę
- mieć założony plan pracy - więcej w poście Prowadzenie karty ewidencji czasu pracy
- mieć wypłacone na pensji nieobecności godzinowe 

Tematy powiązane

Rozliczanie absencji godzinowych - urlop siła wyższa, opieka nad dzieckiem

Rozliczanie absencji godzinowych - urlop siła wyższa, opieka nad dzieckiem

 Madar7 w chmurze umożliwia udzielenie pracownikowi godzinowego urlopu z tytułu działania siły wyższej, a także godzinowej opieki nad dzieckiem (art. 188 KP).

Urlop taki wprowadzany jest bezpośrednio na pensję. Dopisując w liście płac pensję pracownikowi należy przejść na zakładkę księgowanie a następnie kliknąć klawisz korekta czasu pracy.


Następnie na wyświetlonym ekranie należy wybrać korekta i wprowadzić datę i rodzaj godzinowej nieobecności a także podać liczbę godzin. 


Dzień w którym pracownik wybrał godzinowy urlop z tytułu działania siły wyższej lub godzinową opiekę traktowany jest przez program jak dzień pracujący, korygowane są tylko godziny i wartości (np. wynagrodzenie za urlop z tytułu działania siły wyższej pojawi się w polu [52] urlop)

Tematy powiązane

Najem prywatny w ewidencji ryczałtowej

 Podatnik, który rozlicza się wg ewidencji ryczałtowej i równocześnie osiąga przychodu z najmu prywatnego powinien go w odpowiedni sposób ewidencjonować w Madarze.

W ewidencji ryczałtowej dopisując przychód z najmu prywatnego należy wprowadzić go z oznaczeniem rodzaj: najem prywatny


Taki oznaczenie spowoduje, że zostanie on oddzielnie wykazany na rachunku wyników a także taki przychód nie będzie pomniejszony o zapłacone składki na ubezpieczenie społeczne, od którego naliczane jest zobowiązanie podatkowe.


Jeżeli podatnik wystawia faktury za najem prywatny w Madarze to podczas jej wystawiania należy kliknąć klawisz uwagi zakładka księgowość pole rodzaj: najem 8,5% i wówczas takie oznaczenie będzie widniało zarówno w Rejestrach VAT jak i w ewidencji ryczałtowej.

Jeżeli natomiast faktury sprzedaży są tylko wprowadzane do Rejestrów VAT wówczas należy wybrać wariant najem 8,5% w polu rodzaj.

Tematy powiązane:

Jak czytać rachunek wyników z KPiR i Ryczałtu?