KPR - Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów •

KPR jest to księga rozchodów i przychodów, którą można prowadzić w  Madar7 w module ewidencje - KPR. Poprzez prowadzenie takiej księgi w programie jest możliwe nie tylko tworzenie ewidencji danych niezbędnych do celów podatkowych, ale również:
- automatyczne księgowania VAT,
- rozliczanie VAT,
- zabezpieczenie ksiąg po zakończonym okresie rachunkowym,
- eksport danych do starych deklaracji PIT-5 i PIT-5L,
- wydruk prowadzonych zapisów w danym miesiącu oraz podsumowań miesięcznych za cały rok,

Księga przychodów i rozchodów (KPR) jest listą posiadającą uporządkowane pozycje wpisywane do niej. Każdy miesiąc ma zakładaną oddzielną księgę. Część pozycji znajdujących się na liście może zostać umieszczone automatycznie tj. w przypadku pozycji dotyczących rejestru VAT.W okienku KPR istnieje możliwość wydruku przychodów i rozchodów z danego miesiąca.
KPR - lista
Dodawanie kolejnych pozycji do listy odbywa się poprzez zastosowanie przycisku dopisz, który przekierowuje do okienka dopisywania
KPR DopisywanieWażnym elementem w prowadzeniu KPR jest konfiguracja. Aby ułatwić  prowadzenie KPR najlepiej połączyć z rejestrami VAT.


W powiązaniach z rejestrem VAT należy pamiętać o zapisach w księdze przychodów i rozchodów, które zostały automatycznie przepisane do listy. Jeżeli dany dokument wymaga modyfikacji, taką czynność należy przeprowadzić w rejestrze VAT. Aby dokonać anulacji danego zapisu znajdującego się na liście, który jest powiązany z rejestrem VAT należy przeprowadzić w sposób opisany w poście o anulacji dokumentu.W KPR istnieje możliwość wprowadzenie remanentu początkowego i końcowego. Aby to dokonać, remanent należy bezpośrednio wprowadzić do opcji KPR w pola Remanent.Na podstawie utworzonej listy płac istnieje możliwość przeprowadzenia księgowania listy płac. Automatycznie mogą zostać przeniesione kwoty naliczeń oraz ZUS do KPR.

Operacja możliwa jest w opcji lista płac – wybierając odpowiednią funkcję z menu.
Należy:
1. Wejść do opcji lista płac.
2. Ustawić się na liście, która ma zostać zaksięgowania.
3. Wybrać z menu górnego obliczenia - księgowanie do KPR - zostaną zaksięgowane wypłaty brutto. Standardowo program podaje datę zgodną z miesiącem wypłaty.

1 komentarz:

  1. Super wpis! Właśnie założyłam swoja pierwszą firmę i zaczęłam korzystać z Waszego programu do księgowości. Super, że wstawiacie na swojej stronie różne wskazówki.

    OdpowiedzUsuń