- ewidencja na potrzeby VAT - deklaracje VAT-7 oraz pliki JPK-VAT
- zabezpieczenie ksiąg po zakończonym okresie rachunkowym,
- eksport danych do starych deklaracji PIT-5 i PIT-5L,
- wydruk prowadzonych zapisów w danym miesiącu oraz podsumowań miesięcznych za cały rok.
Księga przychodów i rozchodów (KPR) jest listą posiadającą uporządkowane pozycje wpisywane do niej. Każdy miesiąc ma zakładaną oddzielną księgę. Część pozycji znajdujących się na liście może zostać umieszczone automatycznie tj. w przypadku pozycji dotyczących rejestru VAT po właściwej konfiguracji dla KPR.
W okienku KPR istnieje możliwość wydruku przychodów i rozchodów z danego miesiąca.
⇒KPR - lista
Dodawanie nowych pozycji
Dodawanie kolejnych pozycji do listy odbywa się poprzez zastosowanie przycisku dopisz, który przekierowuje do okienka dopisywania⇒KPR Dopisywanie
Modyfikacja
W powiązaniach z rejestrem VAT należy pamiętać o zapisach w księdze przychodów i rozchodów, które zostały automatycznie przepisane do listy. Jeżeli dany dokument wymaga modyfikacji, taką czynność należy przeprowadzić w rejestrze VAT. Aby dokonać anulacji danego zapisu znajdującego się na liście, który jest powiązany z rejestrem VAT należy przeprowadzić w sposób opisany w poście o anulacji dokumentu.Inne operacje
Remanent początkowy i końcowy
W KPR istnieje możliwość wprowadzenie remanentu początkowego i końcowego. Aby to dokonać, remanent należy bezpośrednio wprowadzić do opcji KPR w pola Remanent.Księgowanie listy płac
Na podstawie utworzonej listy płac istnieje możliwość przeprowadzenia księgowania listy płac. Automatycznie mogą zostać przeniesione kwoty naliczeń oraz ZUS do KPR.Operacja możliwa jest w opcji lista płac – wybierając odpowiednią funkcję z menu.
Należy:
1. Wejść do opcji lista płac.
2. Ustawić się na liście, która ma zostać zaksięgowania.
3. Wybrać z menu górnego obliczenia - księgowanie do KPR - zostaną zaksięgowane wypłaty brutto. Standardowo program podaje datę zgodną z miesiącem wypłaty.
JPK-VAT
Plik JPK-VAT jest generowany na podstawie dokumentów wprowadzonych do rejestrów VAT w opcji JPK. Szczegółowe informacje na temat tworzenia w poście: Jednolity Plik Kontrolny JPKZobacz też:
Jak "oswoić" JPK w małej firmie - obowiązek od 1 stycznia 2018
Obliczanie podatku dochodowego od osób fizycznych prowadzących działalność
Super wpis! Właśnie założyłam swoja pierwszą firmę i zaczęłam korzystać z Waszego programu do księgowości. Super, że wstawiacie na swojej stronie różne wskazówki.
OdpowiedzUsuń