Wprowadzanie dokumentu zakupu paliwa/materiałów eksploatacyjnych ze stawką VAT 8%

Korzystając z opcji Rejestry VAT - dopisz należy wybrać odpowiedni rejestr zakupu oraz wypełnić niezbędne pola.
W pierwszym polu ze stawką VAT, gdzie domyślnie podane jest 23, należy ją zastąpić stawką PB . Po wpisaniu PB nastąpi rozbicie na stawki PB, 23 i NPK, gdzie w polu stawki 23% należy zmienić ręcznie na 8% aby program uwzględnił 8% stawkę VATu dla wprowadzanego do rejestru dokumentu. Następnie w pierwszym polu wartości Netto należy podać odpowiednio kwotę - po przejściu klawiszem ENTER program przeliczy i uzupełni odpowiednio według podanych stawek.

Przykład

Otrzymano fakturę VAT na paliwo do samochodu firmowego, który używany jest do celów mieszanych, na kwotę 216zł brutto - cała opodatkowana jest 8% stawką VAT. Dopisujemy dokument do rejestrów VAT. W pierwszym polu stawki VAT zmieniamy wartość 23 na PB. Następuje rozbicie na stawki PB, 23 i NPK. W polu stawki VAT, gdzie po rozbiciu jest wpisane 23 należy zmienić na wartość 8. Po ustaleniu już stawek VATu przechodzimy do pierwszego pola i podajemy netto faktury tj. 200zł i następnie przechodzimy do kolejnego pola (klikamy ENTER). Program rozbije netto i VAT w następujący sposób:  • W polu 1 obliczone zostało 25% wartości netto (50 zł), które wraz z wartością z pola 2 czyli 75% połowy VAT (6,00zł), zaliczone jest do kosztów uzyskania przychodu.
  • W polu 3 obliczona została połowa wartości netto (100zł), która zaliczona jest do kosztów uzyskania przychodu, natomiast w polu 4 obliczona zostaje połowa wartości VAT (16zł), która jest do odliczenia.
  • W polu 5 obliczone zostało 25% wartości netto (50 zł), które wraz z wartością z pola 6 czyli 25% połowy VAT (2,00zł) stanowi wydatek niebędący kosztem uzyskania przychodu

Tematy powiązane:

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.