Typowe błędy "pierwszego księgowania"

Pracując od dawna z programem nie zdajemy sobie sprawy z rzeczy, które mogą sprawić kłopot. Szczególnie małe firmy rozpoczynające pracę na programie nie pamiętają o wszytskich zasadach - co niestety skutkuje nieprzewidzianymi wynikami.

Przytoczone błędy użytkownik faktycznie popełnił - i zwrócił się do nas z prośbą o sprawdzenie poprawności danych.

Klient skorzystał z możliwości generowania planu kont, operacje w rejestrach były wprowadzone prawidłowo - pozostało kilka drobnych usterek.

1) Raporty kasowe / bankowe powinny być miesięczne

Pozycje do raportów kasowych / bankowych powinny być wprowadzana co najwyżej miesięcznie. Inaczej księgowania do Księgi Głównej, które są wykonywane na podstawie raportów, nigdy nie będą zgodne z księgami pomocniczymi.

2) Pieniądze w drodze, kapitalizacja odsetek wprowadzana do raportów- jest dekretowana na konto banku / kasy

Powoduje to takie objawy jak niezgodne saldo kont w księgowości i stanu kasy / banku.

3) W deklaracji VAT-7 nie zostały wpisane "Kwoty nadwyżki z poprzedniej deklaracji" w pole 37

Stąd kwota do zapłaty była różna od salda konta 222.

4) Wprowadzono do deklaracji CIT-8 -a to jest deklaracja roczna

Dawniej były deklaracje CIT-2 miesięczne - zniesiono jednak obowiązek ich wystawiania w 2007 roku. Można je wykorzystać do ewidencji (do pobrania jako deklaracja w części [rok 2006] ) i obliczenia podatku do zapłaty.
Niestety dane do niej trzeba przepisać z rachunku wyników - na przykład: "plan kont - deklaracje -  rachunek wyników porównawczy".

5) ZUS

Pojawiło się pytanie jak wydrukować deklarację zgłoszenia do ZUS, jak dodać członków rodziny do zgłoszenia. Czy program ma takie funkcje? 
I tak i nie. Do programu wprowadza się dane, które następnie muszą zostać wczytane do programu Płatnik (dostępny na stronach ZUS).


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.